A fényterápia egy olyan természetes gyógymód, ami sokféle betegségben segítség lehet, akár kiegészítő terápiaként a gyógyszeres kezelés mellett, akár magában. Minden színnek megvan a maga hatásmechanizmusa.
A fényterápiát leggyakrabban a bőrgyógyászat használja, mivel a bőr sejtjeinek működését pozitívan befolyásolja. A bőrrel a megfelelő helyen és dózisban érintkezve a különböző típusú fények eredményesen gyógyíthatják a pikkelysömört, az ekcémát vagy akár a sok kamasz életét megkeserítő aknékat.
A bőrgyógyászat mellett egyes mozgásszervi vagy ízületi panaszoknál is bevethető a fényterápia, valamint nem utolsó sorban a kedélyállapotunkra is kedvező hatással lehet.
Ismerkedjünk meg tehát a fényterápia működésével, és azzal, miként serkenti a sejteket.
Mi is az a fényterápia, és hogyan működik?
A Földön élő legtöbb élőlény számára elengedhetetlen a fény az élethez. Akadnak persze kivételek ez alól is, gondoljunk csak az óceánok mélyén, szinte teljes sötétségben létező állatokra. Az emberi szervezet számára viszont rendkívül fontos a fény, és nem csak a D-vitamin miatt.
Miért kellene azonban furcsa lámpákkal és mesterséges fénnyel segíteni a szervezetünket, mikor itt van nekünk a Nap is? Gondolhatjuk elsőre. Ha azonban a klímaváltozás hatásaként jelentkező egyre forróbb nyarakra, az egyre erősebb és veszélyesebb UVA-UVB sugárzásra gondolunk, rögtön érkezik is a válasz.
Azért, mert a Napot kevésbé tudjuk korlátozni, szemben a fényterápiával, ahol a fény erősségét, polarizátorral a minőségét és egyéb paramétereit is szabályozhatjuk.
A fényterápiához tehát első sorban szükség van valamilyen lámpára, mellyel a megfelelő beállítások után kezelhető az adott bőrfelület. Otthoni felhasználásra is kaphatók már ilyen lámpák (például a Bioptron). De szakorvosi rendelőben, ellenőrzött környezetben és biztonságosan vehetünk igénybe fényterápiát többek között a SOTE Bőr-, Nemikórtani és Bőronkológiai Klinikáján is.
Ahogy a fény részecskéi elérik a bőrfelszínt, a bőr sejtjei elnyelik azokat és reagálnak rájuk. Attól függően, hogy milyen hullámhosszú vagy színű fény éri őket, más és más lesz ez a reakció. A fényterápiában használják az infravörös sugárzást, a lézerfényt, az ultraibolya sugárzást is.
Hogyan hat az egészségre?
A fény a bőrbe jutva stimulálja a sejteket, úgy is mondhatjuk, hogy stresszeli őket egy kicsit, aminek következtében aktivizálódik a gyulladáscsökkentő funkció, enyhülnek a bőrkiütések például ekcéma esetén.
Sebhelyek gyorsabb gyógyulásában is segít a fényterápia, mert felpörgeti a természetes hegesedési folyamatot. Ha a fényt a szemünk érzékeli, akkor az agyunkba vezető idegek kapnak ingert, ezáltal a dopamin és szerotonin szintje megnő a szervezetünkben, ezek pedig a hangulatra vannak hatással.
Gondoljuk csak bele, hogy egy esős, borongós napon se a kedvünk, se az aktivitásunk nem olyan, mint a napsütéses napokon. Ennek is megvan a maga kémiai magyarázata. Az UV fényt is lehet hasznosítani, mégpedig a baktériumok elpusztítására.
Polarizált fényterápia
A polarizált fényterápia a fényterápia egy specifikus ága, ahol ahogy a neve is mutatja polarizált fényt használnak.
Ahhoz, hogy a polarizált fényterápia jelentőségét átláthassuk, kicsit időzzünk el a polarizáció jelenségénél. A polarizált fényt használják a csillagászatban, fényképészetben, geológiában, anyagvizsgáló mérésekben, valamint a lassan minden eszközön megjelenő kijelzőknél is.
Hallhatunk még a polarizált napszemüvegekről is, amiknek elsősorban az a funkciója, hogy erős fényben is biztosítsák az éles látást és a színérzékelést. Ezenkívül megakadályozzák, hogy erős napsütésben a tükröződések miatt hunyorognunk kelljen. Vezetés közben sokszor igen jól jön ez.
A természetes fény esetében a fényhullámok bármilyen irányban szóródhatnak. A polarizáció ezt a szóródást tereli mederbe. Sokféle polarizátor létezik. Az egyik legegyszerűbb módszer az, amikor fémszálak állnak a fény útjában, és például a fémszálakkal párhuzamos hullámokat visszaveri a polarizátor, a többit pedig átengedi. Ezek az üvegszálak lehetnek üveggel körbezárva.
A fény egyébként egy úgynevezett transzverzális hullám, ami azt jelenti, hogy a haladási irányára merőlegesen kelt rezgéseket a terjedési közegében. A különböző, otthon is használható lámpák ilyen polarizált fényt bocsátanak ki magukból. A bőrbe akár 5 cm mélyen is képesek bejuttatni a fényt, ami így a mélyebben lévő szövetekere is hatással lehet.
A polarizált fény új sejtek, szövetek kialakulását is stimulálja.
Milyen hatásai lehetnek a különböző színeknek?
A kék fény például a szembe jutva gátolja az alvásért felelős melatonin termelődését, aminek így serkentő hatása van. Ez természetesen éppen az esti órákban, alvás előtt nem jön jól.
Ezért sem ajánlatos közvetlenül lefekvés előtt még a telefont, a laptopot vagy bármilyen más kijelzőt nézni, mert felpörgeti az agyat. A kék fény ezen kívül a baktériumok ellen is hatásos, valamint az aknék eltüntetésében, gyógyításában is jó szolgálatot tehet.
A vörös fény gyulladáscsökkentő hatású, fokozott energiatermelésre serkenti a sejteket. Pozitívan befolyásolja a vörösvértestek oxigénmegkötő-képességét, a regeneráció folyamatát.
Ha a kedélyállapot kontextusában nézzük a különböző színeket, akkor elmondható, hogy a zöld az egyik leginkább nyugtató szín, nem véletlenül pihen az agy, ha a természetben tartózkodunk, és szinte csak zöldet látunk. Még ha nem is jutunk ki mindig az erdőbe, a zöld színnel pihenhetünk. Ugyanez elmondható a kékről is, ami a szabad levegőt, a vizet juttatja eszünkbe.
A színeknek még akkor is van hatásuk a hangulatunkra, ha nem fényről, hanem a használati tárgyainkról vagy a fal színéről van szó. Hát még akkor, ha ezek színek fényként jelennek meg.
Lehetőségek otthoni fényterápiára
A Bipotron lámpán kívül ma már számos otthoni használatra kifejlesztett lámpa elérhető. Ezeket biztonságosan használhatjuk, ha betartjuk az előírásokat. Mielőtt valamilyen problémára használni szeretnénk, érdemes konzultálni szakorvossal is. Ő segíthet a használat optimalizálásában.
Érdekesség, hogy az első polarizált fényt kibocsátó készüléket egy magyar fizikus, Fenyő Márta fejlesztette az 1980-as években.
Mivel ezek a lámpák könnyen mozgathatóak, akár elég lehet egy darabot beszerezni családonként, hogy a nagyszülőktől kezdve mindenki használhassa.
Fényterápia és szauna
Az infraszauna és a finn szauna is kombinálható a színek relaxáló, gyógyító erejével. A kék, zöld, piros, lila, sárga színek mind máshogy hatnak a hangulatunkra.
A piros serkentő, aktivizáló tulajdonságával szemben a kék és a zöld nyugtat, hiszen a természet és a tisztaság érzete kapcsolódik hozzájuk.
A szaunák eleve segítenek a bőr megújulásában, hiszen az izzadással rengeteg méreganyag távozik a szervezetből. Ezt még fokozhatjuk a különböző színekkel is.
Akár otthonra tervezünk szaunát, akár fürdőhelyre látogatunk el, választhatunk olyat, ahol a színterápia is része a szaunaélménynek.
Ha nem is konkrét bőrbetegséget szeretnénk kezelni, hanem a megelőzésre szeretnénk helyezni a hangsúlyt, akkor is remek választás a fényterápia és a szauna kettőse.
Ha otthonra tervezünk szaunát, akkor olyan lehetőségünk is van, hogy a színek váltakozását magunk irányítsuk vezetéknélküli távirányító segítségével. Ez egy fürdőben ugye kicsit nehezebb lenne, valamint több ismeretlennel kellene egyezkedni.