Egyre több olyan termék kerül elérhető közelségbe, ami 10-20 éve még luxusnak számított. Egyrészt nagyobb kínálattal jelennek meg a boltokban, másrészt a technológia fejlődésével megfizethető áron juthatunk hozzájuk. Ilyen többek között a kültéri jakuzzi is, ami a 90’-es években még csak kevesek kiváltsága volt.
Ma kedvére válogathat az anyag, a kialakítás, az árfekvés tekintetében az, aki úgy dönt, hogy áldoz a pihentető, egyedül és társaságban is élvezhető pezsgőfürdőre. Érdekesség, hogy a jakuzzi egy olasz családnévből vált főnévvé, ugyanis a Jacuzzi testvérek készítettek először pezsgőfürdőt az 1900-as évek elején.
5 ok, amiért jó ötlet kültéri jakuzzit telepíteni
1. A kertbe varázsolhatod a wellnessfürdők hangulatát
Nincs annál hangulatosabb, amikor a ködös, hideg őszi idő beköszöntével a kertben egy gőzölgő pezsgőfürdőből szemlélhetjük a hulló leveleket vagy éppen az első hóesést.
Teljes lesz a wellnessérzés, ráadásul a saját ritmusodban, általad megválasztott emberekkel élvezheted.
Egy fürdőben nem mindig fér oda mindenki a pezsgőfürdőhöz, valamint eléggé lutri, épp kiket kapunk társaságnak… Már csak egy jó meleg fürdőköpenyt kell a jakuzzi mellé készítened, hogy abban ballaghass vissza a házba.
2. Feldobhatod vele a baráti és családi összejöveteleket
Biztos, hogy minden vendéged odalesz érte, ha a délután vagy az este folyamán beindítod a jakuzzit, és meginvitálod őket egy közös pezsgésre.
Szólj előre mindenkinek, hogy a fürdőruhát ne hagyják otthon. A gyerekektől az idősekig bármely korosztály jól érezheti magát a kellemes meleg vízben, amiben a különböző erősségű vízsugarak még masszíroznak is.
Biztos, hogy felejthetetlen élmény lesz. A szaunához hasonlóan beszélgetni is remekül lehet a jakuzziban, sőt itt egy-egy pohár bor is nyugodtan elfogyasztható. A barátokon és a családon kívül kitűnő és romantikus páros kikapcsolódást is kínál.
3. Stresszoldásra, masszázsra kiválóak
A jakuzzikban nemcsak úgy céltalanul bugyborékol a víz. Célzott, masszázsra is kiváló vízsugarak dolgoznak a víz alatt, hogy az egész hátat, a nyak területét jól átmozgassa. Ezzel együtt pedig a napi stressztől is segít szabadulni.
Még egy kád meleg víz is el tudja érni ezt a hatást, hát még a jóval melegebb, a hőmérsékletet tartó és masszírozó pezsgőfürdő. A jó és pihentető alvásnak is alapfeltétele, hogy ne legyünk tele a nap során felgyülemlett gondokkal. Egy estére időzített jakuzzizás fél siker a kipihenten kezdett másnapért.
4. Kültéren nem kell aggódnod, hogy ha kifröccsen a víz
Bármilyen óvatosan használjuk is, minden vizes tevékenység jár valamenyi pacsálással, ez elkerülhetelen. Ha máskor nem, ki- és beszálláskor biztosan jön velünk némi víz is. Egy kültéri jakuzzi abból a szempontból kényelmesebb, hogy ott nem kell aggódni a vizes padló, a folyamatos feltörlés, szárítás miatt. Beltéren a penész elkerüléséért megfelelő anyagokkal, szellőztetéssel folyamatosan küzdeni kell.
5. Te döntheted el, hogy mivel tisztítod a vizet és magát a kádat
Egy saját jakuzzinál nem kell tartanod attól, hogy nagyrészt klórban vagy más fertőtlenítőszerben ücsörögsz. Természetesen otthon is óvnod kell a víz tisztaságát a szemmel nem látható szennyeződésektől, de nem mindegy ezt mivel teszed.
Jakuzzi vásárlása során szakemberektől is kérhetsz tanácsot, ha neked fontos, hogy a leginkább bőrbarát szerrel előzd meg a baktériumok megjelenését a vízben. Ehhez fontos adalék a megfelelő használat is, de erről később még bővebben szót ejtünk.
Kültéri jakuzzi árak
Jöjjenek a számok! Összeszedtünk neked néhányat az olcsóbbtól a drágáig. Mint mindenre, itt is igaz az, hogy a minőségibb anyagokból készült, emiatt ugyan drágább jakuzzik hosszú távon jobban megérik, hiszen a működtetésre is gondolni kell. Ha nem megfelelő a szigetelése, akkor a gatyád is rámehet a villanyszámlára.
Elsőre egészen furcsán hangzik, de felfújható jakuzzikat is lehet már kapni, ezek pár százezer forinttól indulnak. Népszerűségük egyre nő, hiszen viszonylag olcsón hozzájuk lehet jutni. Bár igen strapabíró anyagból készülnek, élettartamukat tekintve biztosabb megoldás lehet egy épített jakuzzi.
Sokféle színben és méretben kaphatók, viszonylag egyszerű őket kezelni. Mivel könnyen mozgathatók, nem szükséges egy konkrét helyet kialakítani a számukra,a kert több pontján, sőt beltéren is használhatod.
A rendes, épített, fából készült pezsgőfrüdők már 2-3 millió forintba is kerülhetnek, itt elég nagy a szórás a paraméterektől függően. Az 1-2 személyestől egészen a 6 főre szabottig sokféle változat elérhető. A 4-5 személyes jakuzzikban általában található 2 fekvőhely, ezeken kívül pedig ülőhelyek. Teljesen más élményt kínál a két kialakítás.
5 szempont, amire érdemes odafigyelni, ha kültéri jacuzzit szeretnél
Hol lesz a jakuzzi? Milyen alap lesz a jakuzzi alatt?
A jakuzzi megfelelő működését és élettartamát nagyban befolyásolja az, hogy milyen alapra helyezik. Simán a fű vagy a föld nem fog működni, hiszen súlyánál fogva jókora terhelést kap alatta a talaj. Ha pedig megsüllyed, akkor a szerkezetében is kár keletkezik. Fontos tehát, hogy beton-, fa- vagy kőalapzatra kerüljön.
Hogyan fogod feltölteni vízzel?
A jakuzzikat nem kötik közvetlenül a vízhálózatba, hanem a kerti medencékhez hasonlóan salgról könnyedén feltölthetők. Jó, ha a kerti csap nincs túl messze a jakuzzitól. Ha télre a kerti csapokat elzárod, akkor érdemes még a fagyok és elzárás előtt feltölteni a pezsgőfürdőt, hogy az utántöltés már bentről is megoldható legyen.
A víz utánpótlására ugyanis valószínűleg időről időre szükség lesz, hiszen nyáron és télen is párolog a víz a jakuzziból, valamint használat közben is óhatatlanul kiloccsan belőle.
Hogyan fogod leereszteni a vizet?
A jakuzzi vizét a kádakhoz hasonlóan egy alsó lefolyón keresztül lehet leengedni. Kültéri jakuzzi esetén ezt még el lehet használni locsolásra, főleg akkor ha nem tettünk bele erősebb fertőtlenítőt vagy vegyszert. Még egy plusz érv a kültéri jakuzzi mellett, hogy a víz ilyen módon még hasznosítható.
Honnan lesz áram?
Az egy-két személyes jakuzzik működtetéséhez 230 V és egy fázis általában elegendő, a nagyobbakhoz viszont 400 V és 3 fázis is szükséges lehet. Vásárlás előtt mindenképp konzultálj szakemberrel, aki felméri nálad a hálózatot. A jakuzzikat ugyanis egyből a hálózatra kötik, a konnektoros módszer kizárt.
Hogyan lesz árnyékolva, fedve?
Mint egy sima kültéri medencét, a jakuzzit is óvni kell a bele hulló szennyeződésektől (levelek, por). Erre különböző tetőket lehet alkalmazni, van olyan is, ami télen segít megőrizni a víz hőmérsékletét. Ezek az úgynevezett termotetők.
A jakuzzihasználat legfontosabb szabályai
Ha nem áll fenn semmilyen betegség, ami korlátozná a használatot, akkor lényegében annyiszor ülsz be, amennyiszer jólesik. Bizonyos bőrbetegségek, lázas, hőemelkedéssel járó betegségek esetén nem javallt. Ha valamilyen krónikus betegségben szenvedsz, akkor az orvosoddal mindenképp konzultálj előtte!
Heti három vagy négy alkalommal, nagyjából egy órás bent tartózkodással már sokat tehetsz a stressz ellen.
Mindig tisztán ülj be a jakuzziba, hiszen a víz tisztaságának megőrzése nagyon fontos. Erre hívd fel vendégeid figyelmét is. A meleg vízben könnyen terjednek és szaporodnak kórokozók, ezért fertőző betegséggel tilos használni.
Minden használat után tisztítsd meg a vizet a látható szennyeződésektől. Ebben segít a jakuzzi saját vízszűrője is.
Évente ajánlott egy teljes tisztítás a csövektől kezdve a szűrőn át a főbb alkatrészekig. Ezt jobb szakemberre bízni.