Induljunk a kályhától! ౼ szoktuk emlegetni a magyar szólást, ha valamit az elejéről akarunk elmesélni. A szaunák világában is minden a kályhától indul, hiszen az a lelkük, fő motorjuk.
A kályha kiválasztása alapvetően meghatározza a szauna hangulatát, valamint azt, hogy fával vagy árammal kell-e működtetni. Attól függően, hogy mekkora a szauna, kültéri vagy beltéri-e mást-mást javasolnak a szakemberek. Nézzük, mi alapján dönthetünk a többféle lehetőség közül!
Mi az a szaunakályha?
A szaunakályhát úgy a legkönnyebb elképzelni, mint egy kis fatüzelésű vagy elektromos kandallót, ami azért felel, hogy a megfelelő hőmérsékletre melegedjen fel a szauna. A szaunakályhákat általában nem láthatjuk üres, alap állapotukban a szaunákban, mert úgynevezett szaunakövek takarják, de ezekről még később szót ejtünk. Egyedül az infraszauna csöveit nem szokás kövekkel körülrakni.
Ma már számos méretben, kivitelben rendelkezésünkre állnak ezek a kályhák. Otthoni szauna kialakításánál nem mellékes az sem, hogy könnyen beüzemelhető legyen a kiválasztott darab.
A szaunakályhák főbb típusai
Nézzük, milyen szauna kályhákkal találkozhatsz!
Fatüzelésű szaunakályha
Ez a típus abszolút hangulatbajnok, hiszen a szaunán belül is láthatjuk, hallhatjuk a fa ropogását, amellett, hogy izzadunk a párás melegben.
A megfelelő páráról a szaunakövekre öntött víz gondoskodik.
A fatüzelésű kályhákat kinti szaunákhoz javasolják, hiszen a füst elvezetéséhez kémény szükséges. A legelső szaunákban is tűz égett, ezért ha szívesen visszatérnél a gyökerekhez, ez a jó választás.
A begyújtása, tisztántartása több odafigyelést igényel, mint az egyszerűbben kezelhető elektromos kályháé, de sokan szeretnek a tűzrakással bíbelődni.
A kémény állapotát is időről időre ellenőriztetni kell szakemberrel.
Abban az esetben is jól jöhet ez a hagyományos megoldás, ha az elektromos hálózatod nincs felkészülve arra, hogy még egy szaunát is elbírjon.
Elektromos szaunakályha
Ez a modernebb, egyszerűbb típus, hiszen a beindítása egy gombnyomás. Beltéri szauna esetén ideális választás, mert nem koszol, nem kíván külön kéményt.
Az elektromos hálózatot viszont igencsak igénybe veheti (nyilván attól függően, hogy mekkora a szauna), ezért a vásárlás előtt szakemberrel érdemes felméretni a hálózatod állapotát.
Az áramigény tekintetében is nagy a szórás, lehet találni kisebbeket, természetesen kisebb fogyasztással.
Infrakabinok
Az infraszaunákban nem kályha segítségével melegszik fel a testünk, hanem az úgynevezett infarcsöveg végzik el ezt a feladatot. Ezt általában speciális üveglap mögé építik be, amin keresztül a jótékony infrasugarak és a fény áthatol.
A fedlap természetesen szintén felmelegszik, ezért általában a két oldalán egy-egy fa háttámla helyezkedik el , hogy véletlenül se égesd meg magad. Ezek az infracsövek a bekpacsolásuk után szinte azonnal elkezdenek sugározni, így az infraszauna használatra kész.
Itt is lényeges kérdés az áramigény, ami mérettől és típustól függ. Egy kétszemélyes vagy akár négyszemélyes kabinhoz is elég 230 V. Nem fogyaszt sokat, ezért nem kell aggódnod az elszállt villanyszámlától.
Fatüzelésű vagy elektromos szaunakályhát válasszak?
Ez sok mindentől függ. Először azt döntsd el, hogy beltéri vagy kültéri szaunát szeretnél-e. A fatüzelésű kályhát ugyanis beltéren nehezebb megoldani, persze nem lehetetlen, csak egy jó kémény kell hozzá.
Több előkészület és szaktudás szükséges a fatüzelésű kályhához, hiszen az sem mindegy, hogy milyen fát használsz a begyújtáshoz. Ennek a típusnak az ára kb. 100.000 forinttól egészen 1 millióig is terjedhet, széles a választék.
Az elektromos szaunakályha az egyszerűbb, tisztább megoldás, bár kétségtelen, hogy a tűz látványát itt nem élvezheted.
Ez a típus is nagyjából a fatüzelésű árkategóriáit hozza, 70-80 000 Ft-tól kezdődnek, de a prémium darabok az 1 milliót is átléphetik. Egy kisebb szaunát (2-5 m3) felfűtő elektromos kályhát már 220 V is kiszolgál.
Az egyes típusoknál azt is megtalálod a webáruházakban, hogy mennyi a kőigényük. (A szaunakő egy fontos kiegészítő, még lesz róla szó részletesebben.)
Milyen kiegészítők szükségesek a szaunakályhához?
A kályha megvétele csak az egyik dolog. Számos fontos kiegészítő elérhető, ami fokozza a szaunaélményt, valamint könnyebbé teszi a működtetést. Nézzük először a két legfontosabbat, majd néhány extrát!
Elektromos vezérlők
Ahhoz, hogy a szauna ne melegedjen túl elengedhetetlen egy szabályzó. Ez természetesen az elektromos szaunakályhát tudja irányítani, a fatüzelésűnél marad a kézi szellőztetés, illetve az ideális famennyiség bekészítése.
Van már érintőkijelzős vezérlő, de egész egyszerűek is, amin egy gomb a szauna ki- és bekapcsolását, egy tekerőgomb pedig a hőmérsékletet irányítja. Kényelmes és biztonságos módja ez a szauna kezelésének. Az alapabb vezérlők már 10-20 000 Ft-tól elérhetők.
Szaunakövek a fatüzelésű és elektromos kályhákhoz
Elérkeztünk a fentebb említett szaunakövekhez, amik nemcsak azért jók, mert esztétikus látványt nyújtanak, és eltakarják a kályhák sérülékeny részeit. További hasznuk, hogy rájuk locsolva egy kis illóolajjal bolondított vizet, a szauna párás levegőjét segítenek kialakítani.
Rengetegféle színben, méretben és kiszerelésben kaphatók a pattintott lávakövektől kezdve a gömbölyített, fehér kövekig. Lényeges, hogy mindig szellősen kell őket a megfelelő helyre rakni úgy, hogy alulra a nagyobb darabok, fentre a kisebbek kerüljenek.
Használat közben ezek a kövek töredeznek, ezért fontos időről időre átnézni és cserélni őket.
Az egyes szaunakályhák leírásánál megtalálhatod, hogy mennyi kővel ideális feltölteni.
Szaunahőmérők, homokóra
Fontos folyamatosan figyelni a szaunában, hogy mennyi ideje tartózkodsz bent, hiszen jó társaságban, kellemes melegben gyorsan múlik az idő.
A forróbb finn szaunában amúgy sem szabad kb. 15 percnél több időt eltöltetni egyhuzamban, bármilyen jólesik is. Ellenben az infraszaunában 30-40 percet is üldögélhetsz.
Az idő mérésére kiváló eszköz a homokóra.
A hétköznapokban legtöbben a telefonunkat használjuk óraként, de a szaunába ezt nem visszük magunkkal. Egyrészt ott legalább legyünk okoseszközöktől mentesen, másrészt a klíma se a legideálisabb a számukra. A karóra sem javasolt, mert az izzadság, a pára és a meleg egyike sem tesz jót a szerkezetének akár analóg, akár digitális.
A hőmérő szintén lényeges kiegészítő, mert folyamatosan informál a hőmérsékletről. Ez fatüzelésű kályhával működő szaunáknál még égetőbb, hiszen ott nem szabályozza elektromos vezérlő a hőfokot.
Fadézsa és kanál
Az illóolajos víz locsolásához szép és a szaunába illő egy fadézsa. Ez készülhet cédrusból, fenyőből, sokféle fából. Ebben kikeverheted a megfelelő víz és illóolaj arányt, majd biztonságosan öntheted a szaunakövekre.
Mekkora kályhára lesz szükségem?
Egy 2,3 kW-os teljesítményű szaunakályha a kis méretű szaunákat (1,3 ౼ 2,5 m3) tudja felfűteni. Minden kályhánál megtalálod a webshopokban, hogy mekkora alapterületű szaunához ajánlják. A 18-26 m3-es nagyobb szaunákhoz például már 16,5 kW-ra lesz szükség.
E két szélső érték között pedig sokféle méretet megtalálsz. Egy 8-14 m3 térfogatú szaunát felfűtő kályha méretei lehetnek például 345x465x660 mm (szélesség, hosszúság, magasság). Egy ekkora kályhába 40 kg kályhakő is belefér.