Saját kültéri vagy kerti szauna beszerzésén gondolkodsz? A cikkünkben szuper ötleteket találsz a megfelelő szauna kiválasztásához.
Kezdjük az elején
Miért is épít valaki kültéri szaunát ahelyett, hogy kényelmesen, bent a lakásban alakítaná ki az egészségmegőrzés kellemes helyszínét.
Talán épp azért, mert a lakásban nincs ehhez elegendő hely, vagy épphogy új szintre szeretné emelni a szaunázás élményét.
Ma a kereskedők kínálatában bárki megtalálhatja az ízlésének, lehetőségeink, háza adottságainak leginkább megfelelő szunafajtát. Szín, anyag, formavilág, valamint típus alapján valójában csak a képzelet szab határt annak, hogy milyen szaunát építtessünk magunknak.
Szauna a kertben? Előnyök és hátrányok
A kerti szaunaépítésnek számos előnye van. Például:
- a kerti kabin különleges hangulatot teremthet a kertben, akár kívülről nézzük, akár belül foglalunk benne helyet
- kiváló és különleges helyszíne lehet baráti és családi összejöveteleknek
- romantikus időtöltésre is igazán alkalmas, ráadásul messzire sem kell menni, hogy kicsit elvonulhassunk a családi nyüzsgés elől
- a személyes rekreációnak, elvonulásnak is kiváló helyszíne, segít kiszakadni a mindennapi mókuskerékből
- nagyon fontos szempont és előny, hogy nem a lakás vagy ház belső, hasznos alapterületéből veszünk el egy darabot azzal, hogy szaunát létesítünk
- ha a kertünk megfelelő méretű, akár nagyobb, több személyes, esetleg exkluzívabb kivitelű szaunában is gondolkodhatunk
- nem muszáj a kertben, lehet a teraszon is helyet találni egy kisebb, kényelmesebb darabnak
Hátrányból kevesebbet tudunk felsorolni, bár kétségtelen, hogy az is van. Ilyen, hogy:
- szükség van hozzá megfelelő méretű helyre
- mivel a kinti hőmérséklettel is számolni kell, ezért télen több idő és energia lehet felfűteni, akár infra, akár hagyományos finn szaunáról van szó
- nem kötelező, de érdemes különálló zuhanyzót, esetleg kerti zuhanyt létesíteni, ha nincs még kialakítva (persze be is lehet menni a fürdőszobába zuhanyozni, de ez nagyban rontja a szaunázás élményét, évezetét)
Bármit is választunk, arra mindenképp érdemes figyelni, hogy jó minőségű alapanyagokból készüljön a kabin, hiszen ezek nagyban befolyásolják a szauna minőségét és élettartamát.
A magas páratartalom és a kinti alacsony hőmérséklet, vagy fordítva, a magas hőmérséklet és a benti alacsony páratartalom, valamint ezek folytonos változása komolyan igénybe veszik a szauna összes alkotórészét.
Kültéri finn szauna
Kinek ajánlott a finn szauna? Röviden: mindenkinek. Hosszabban pedig elsősorban azoknak, akik nem rendelkeznek olyan betegséggel, problémával, amely miatt kifejezetten ellenjavalt lenne számukra a szaunázás. Emellett nem ajánlott akut betegségben szenvedők, valamint 14 év alatti gyerekek számára sem.

Ezen túl azonban a finn szauna bárkinek ajánlott, aki bírja a meleget, szeretne egészségesebben és fittebben élni, vagy csak egyszerűen szenvedélyesen szereti a szaunázást.
A finn szauna köztudottan javítja a vérkeringést, ezáltal edzi a szívet. A magas hőmérséklet egy mesterséges lázállapotot idéz elő, amely az immunrendszert aktivitásra készteti, ennek következtében serkenti annak működését. A magas hő továbbá fokozza az izzadást, amely segít megtisztítani a bőr pórusait a méreganyagoktól. Ez pedig azt eredményezi, hogy bőr puhább, rugalmasabb, egészségesebb és fiatalosabb lesz, megtelik energiával, így könnyedén letagadhatunk jó pár évet a korunkból.
Mindezeken túl a rendszeres szaunahasználat stresszoldó hatású, de segítheti az izmok bemelegítését sportolás előtt, illetve ezek lazítását mozgás után. Jó hatással van az álmatlanság, a stressz, a szorongás kezelésére is.
A finnek számára a szaunázás valóságos rítus, a szaunázásra való meghívás pedig komoly megtiszteltetést jelent a mai napig. Ők maguk is gyakran építik a szaunáikat a kertbe, jellemzően tavak partján lévő hétvégi házaikba, hogy szaunázás után egyenesen a jeges vízben mártózhassanak meg. A kültéri szaunáknak van emiatt egy egészen különleges hangulatuk: a forró kabinból nézni a havas tájat, kimondottan megnyugtató és kellemes élmény, társasági eseménynek sem utolsó. A finnek előszeretettel rendeznek ezekben a kabinokban összejöveteleket, hívják el ilyen szeánszokra családtagjaikat, nem ritkán üzleti partnereiket is.
A tradicionális, 80-100 °C-ra felfűtött finn szauna kertbe, teraszra és a lakásba egyaránt kitűnő választás.
Kültéri infraszauna
Az infraszauna költséghatékonyabb választás, mint a finn, hiszen hagyományos társaihoz képest alacsonyabb hőmérsékleten, mindössze 40-60 Celsius-fokon üzemel. Emiatt sokkal kellemesebb a használta, kevésbé megterhelő a bent tartózkodás, így akár fél órát is nyugodtan lehet benne relaxálni.

Ebben a szauna típusban a vörös infrasugarak közvetlenül a szaunázó testét veszik célba, így belülről fejtik ki jótékony hatásukat.
Az infrakabinok kifejezetten hely- és energiabarátak, felállításához pedig nincs szükség extra erőforrásra sem. Energiatakarékos megoldásnak számít azért is, mert a működési hőmérsékletét nagyjából 10 perc alatt eléri.
Ennél a típusnál nem az a cél, hogy a hőt bent tartsuk, így a hőszigetelés nem követelmény, és mivel nincs kitéve nagy hő- és nedvességterhelésnek, szinte bármilyen fából, vagy akár téglából, sőt üvegből, üvegtéglából, de még plexiből is elkészíthető.
Az infraszauna jótékony hatásairól egy másik cikkünkben olvashatsz bővebben.
És ne feledkezzünk meg a hordószaunáról sem!
A hordószaunánál a legfontosabb szempont, hogy akkor válasszuk, ha van elegendő helyünk. Ugyanis ez a típusú kabin minimum 2 méter magas és 1-1 méter széles és mély, ezért ennek van a legnagyobb helyigénye.

Mellette szól azonban különleges formájának esztétikája, és gazdaságos üzemeltetése. A hordószaunák henger formájuk miatt gyorsabban melegszenek fel, mint a klasszikus fülkék, mivel nincs bennük felfűtésre váró felesleges légtér.
Ezekből a típusokból is létezik hagyományos társaikhoz hasonlóan elektromos, vagy fatüzelésű, az együtt szaunázók létszáma pedig kettőtől akár tíz főig is terjedhet, kiviteltől függően. Felszereltségben az extrák között szerepel a terasz és az öltöző, de lehet kérni belőlük ablakos fajtájút is. Azoknál a hordóknál, amelyeket különleges környezetben, például vízparton vagy erdő melletti telken terveznek elhelyezni, pénztárcától függően készülhet a hordók hátsó fala teljes egészében hőálló panoráma üvegből is.
Összefoglalás: milyen kültéri szaunát válasszak?
A legfontosabb, hogy felmérjük hova készül.
- Ha viszonylag kevés helyünk van, esetleg teraszra tervezzük, akkor leginkább az infrakabin a jó választás, esetleg az 1-2 személyes finn szauna.
- Ha a hely nem számít, a költséghatékonyság viszont igen, akkor érdemes a hordó szaunát választani infra, vagy akár kombinált kivitelben.
- Ha valódi tradicionális szauna-élményre vágyunk, akkor pedig természetesen a finn szauna lesz a jó választás.
Sok sikert a választáshoz, és jó szaunázást kívánunk!