Mi az a hordó szauna és miért jó ez nekem?
A hordószaunákban nincsen semmiféle trükk, vagy varázslat. Pontosan ugyanazon az elven működnek, mint hagyományos társaik: a magas hőmérséklet segítségével gyógyítanak, regenerálnak, feltöltenek, lazítanak.
De akkor a formája pusztán esztétikai adalék? Merülhet fel a kérdés, de a válasz nem ennyire egyszerű. Ebben a cikkben most összefoglaljuk a hordó szaunák előnyeit, különlegességeit, legfontosabb tudnivalóit.
Mi célt szolgál a hordó forma?
A hordó forma egyrészt különleges esztétikai élményt nyújt, hiszen a téli havas tájat, kertet egy forró kabinból szemlélni már önmagában valódi relaxáció. Ennél azonban sokkal többet tud a hordószauna. Ezek a kabinok ugyanis henger formájuknak köszönhetően gyorsabban melegszenek fel, mint a klasszikus, “fülke alakú” társaik, hiszen nincsen bennük felfűtésre váró felesleges légtér. Emiatt gazdaságosabban, így környezetbarátabb módon üzemeltethetők.
A hordószaunák továbbá nagyon jó minőségű fából, leggyakrabban kanadai cédrusból, szibériai vörösfenyőből, lucból vagy borovi fenyőből készülnek. A lényeg, hogy minél gyantásabb fát válasszon a gyártó. Ez két okból is fontos: a gyanta miatt a fa egyrészt ellenállóbb lesz az időjárási körülményekkel szemben, másrészt a gyanta illata a meleg hatására kipárolog a fából, ez pedig nagyban hozzájárul a klasszikus szaunaélmény eléréséhez.
A hordószaunákból is létezik a hagyományos társaikhoz hasonlóan elektromos, vagy fatüzelésű, és gyártják őket a kétszemélyes modelltől kezdve egészen nyolc, vagy akár tízszemélyes verzióban is. Felszereltségben az extrák között szerepel a terasz és az öltöző, de lehet kérni belőlük ablakos kivitelt is. Azoknál a hordóknál, amelyeket különleges környezetben, például vízparton vagy erdő melletti telken terveznek elhelyezni, pénztárcától függően készülhet a hordók hátsó fala teljes egészében hőálló panoráma üvegből is.
Hordó szauna árak: mennyibe kerül?
A hordó szaunák egyre népszerűbbek, így egyre nagyobb a kereslet rájuk már Magyarországon is.
A hordószauna alapára normál helyzetben, extrák nélkül nagyjából 1,5-2 millió forint, manapság azonban a háborús helyzet, és covid/poszt-covid problémák miatt a fa ára akár naponta is változhat.
Az alap árra jönnek az olyan egyedi kiegészítők plusz költségei, mint amilyen az öltöző, vagy a terasz, de a fatüzelésű kazánok, illetve az üveges betétek is emelik a végső árat.
Mindezeken túl természetesen a határ itt is a csillagos ég, hiszen számos olyan kiegészítővel, egyedi elemmel is fel lehet szerelni a kerti szaunát, mint amilyen például a led világítás, a hangulatfény, a speciális homokóra, a felöntő vödör, vagy a különböző fejtámlák.
Itthon a legkedveltebbek a nagyjából három méter hosszú, két méter átmérőjű verziók, ezeket általában fatüzelésű kályhával kérik a megrendelők, hiszen a fa tüzelése, a hasábok parázslás adja még mindig a hamisítatlan, klasszikus szauna élményt.
A szaunákat természetesen összeszerelve, festve, kezelve, egyben is megvehetjük, de számos helyen van lehetőség lapraszerelve, kezeletlenül is házhoz szállíttatni. Ha amellett döntünk, hogy magunk rakjuk össze, tegyük bátran, a gyártók általában képes vagy videós összeszerelési útmutatót is mellékelnek a szaunákhoz.
Olcsó húsnak…
A szaunák ára természetesen gyártónként változó, de mint más termék esetében, itt is érdemes a nagyon áron alul kínált darabokat fenntartással kezelni. Ilyen esetekben ugyanis valószínű, hogy a fa minőségén spórol a kereskedő.
Ezek a hordók (is) dongákból vannak összeállítva. A fát magas hőmérsékleten előkezelik, amely eljárás következtében a fa nem vesz fel nedvességet a környezetéből, következésképp nem penészedik, és nem vetemedik meg. Ha valaki kevésbé gyantás, szárazabb fából készíti el a hordót, az azt eredményezheti, hogy a folyamatos hőkülönbség miatt, amelyet a téli kinti mínuszok és a benti 100°C vagy annál is magasabb hőmérséklet jelent, az építmény széteshet, vagy akár ki is lyukadhat. Ezzel szemben a minőségi alapanyagból készült szaunák 30 évig is működhetnek a fa részeket érintő mindenféle karbantartás, kezelés nélkül.
A legfontosabb tartozékok a hordó szaunához
Valójában a hordószauna tartozékai nem különböznek a hagyományos szaunákéhoz képest. Az alapfelszereltség részét képezik a belső tér kialakításához kapcsolódó padok és a fűtőberendezés, extraként pedig számos, az élményt emelő eszközt lehet rendelni, például homokórát, felöntő dézsát, ablakokat, led világítást, vagy akár hangszórókat is.
A hordó szauna előnyei, jótékony hatásai
Jótékony hatásai valójában szintén nem térnek el a finn szaunáétól, vagy az infraszaunáétól.

A hordószaunában eltöltött idő egyebek mellett köztudottan stresszoldó hatású, rugalmasabbá és tisztábbá, egészségesebbé teszi a bőrt, élénkíti az agyalapi mirigy és a mellékvese működését, javítja a keringést és támogatja a vegetatív idegrendszer megfelelő működését is. A légutak vérellátásának emelkedése miatt a hordóban töltött idő jóvoltából enyhülnek a légúti panaszok, a rendszeres szaunázás pedig támogatja a fogyókúrát, és segíthet a megfelelő mentális állapot visszaszerzésében is. Jó hatással van továbbá az izmokra, az izületekre, legyen szó testmozgás utáni nyújtásról, vagy akár bemelegítésről. De segítheti a különböző bőrbetegségek gyógyulását, műtéti sérülések, hegek rehabilitációját is.
Klasszikus, vagy hordó?
Rendben van, hogy nagyon különleges, de mikor érdemes valójában hordó szaunában gondolkoznunk, ha otthoni használatra vesszük?
Először is akkor, ha van elég helyünk, hiszen a hordó nem helyezhető el lakásba, ezeket kifejezetten kinti használatra tervezték.
Ezért ha társasházi lakásunk van, vagy a kertes házunk udvara nem tud befogadni egy ekkora új “családtagot”, akkor érdemesebb inkább finn-szauna fülékben, vagy ha nagyon kicsi helyünk van, infrakabinban gondolkodni.
Egy egyszemélyes infraszauna akár 0,9*0,9*1,9 méternyi helyen is elfér, fogyasztása pedig nem sokkal több, mint egy átlagos porszívóéjé. Azonban a hordó szauna legkisebb, két-négyszemélyes verziója is 1,7*1,97 méter, de létezik belőle 5,9*2,27 méteres is.
A hordó szaunát udvarba, kertbe tervezték és elsősorban itt is lehet esztétikusan és kényelmesen elhelyezni. Ha esetleg tóparti, vagy erdőre néző kilátásunk van, akkor pedig mindenképp célszerű az üvegezett hátoldalú verziót választani.
A kocka formájú finn szauna talán az átmenet, ezt a típust ugyanis legalább olyan gyakran találjuk meg külső, mint belső terekben. Míg az infraszaunát leginkább kis létszámra tervezik, úgy a kocka alakú kabinokból éppúgy létezik, és közkedvelt a 8-10 fős, mint a hordó formából. Ez a két típus jobban is hasonlít egymásra, hiszen a hordóba gyakrabban építik be a fatüzelésű kazánt, mint az elektromos vagy kombinált verziót, hiszen ezt a tradicionálisabb szaunázás kedvelői használják előszeretettel.
Összefoglalva
A hordószauna az ideális választás számunkra, ha:
- van elég helyünk
- szeretjük a különleges megoldásokat
- szívesen adózunk a klasszikus szauna-élménynek
- az egészségmegőrzés mellett esztétikai célok is szerepet játszanak a választásban
- nagyobb összeget is rá tudunk szánni a szaunaépítésre
- fontos számunkra a gazdaságos használat