Az infraszauna jót tesz testnek és léleknek egyaránt. Ez tény. Azonban, hogy igazán jól és hosszútávon tudjuk ezt a kellemes rekreációs eszközt használni, fontos néhány dolgot szem előtt tartani. Ebben a cikkben most összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat az infraszauna használatáról.
Mi is az infraszauna?
Az infraszauna egy olyan kabin, amelyben a hőt infrasugarak idézik elő. A hagyományos társával szemben az egyik legnagyobb különbség a kabinok hőmérsékletében van: míg a finn szaunában a 100 C°-ot is megközelíti (néha meg is haladja) a meleg, addig az infrakabinban 40C° fölé ritkán megy a hőmérséklet.
Ennek következtében itt akár fél órát-negyven percet is el lehet tölteni kényelmesen. Éppen ezért ez a fajta kifejezetten alkalmas a hosszabb, rekreációs célú használatra.
Hogyan működik?
Az infraszaunának nagyjából negyedórányi előmelegítési időre van szüksége, ezt követően tudjuk használatba venni.
Fontos, hogy a gőzkabinnal, vagy a hagyományos finn szaunával ellentétben, itt érdemes már rögtön kényelmes pozícióba helyeznünk magunkat, hiszen az az ideális, ha nagyjából egy adott pózban üljük végig a bent tölteni kívánt időt.
Ez azért lényeges, mert az infrasugarak a szövetekben található víz jó vezetőképessége miatt több centiméter mélyen behatolnak a testbe, és így fejtik ki áldásos hatásukat. Azonban ha folyamatosan változtatjuk a testhelyzetünket, a sugarak nem képesek egyenletesen felmelegíteni azt, nem tudnak a szövetek mélyére menni és beindítani a kívánt folyamatokat.
Az infraszauna legfontosabb előnyei
Az infraszauna egyik legfontosabb előnye, hogy a sugarak a szövetek mély rétegeiben fejtik ki hatásukat, ezért sokkal intenzívebben képesek hatni.
Mivel a test az infrasugarakat majdnem teljes egészében elnyeli, a sugárzás a hatását nem csak a bőrben, de az izomszövetekben és a belső szervekben is kifejti.
- Felgyorsítja többek közt a szívverést, amelynek következtében megnövekszik a pulzusszám, ezáltal olyan, mintha egy közepes intenzitású kardióedzésen vennénk részt.
- A megemelkedő testhő hatására megindul az izzadás, amely során számos sav, nátrium, ammónia és több nehézfém is távozik a szervezetből.
- Fokozott a zsírbontó hatása is, hiszen a zsír és a koleszterin a kezelés hatására feloldódik, ezért az infraszauna a narancsbőr elleni küzdelemben, a bőrfeszesítésben és bőr megtisztításában, fiatalításában is hasznos segítőtárs.
- Sokkal kellemesebb a benntartózkodás az alacsonyabb hőmérséklet miatt.
- Jót tesz az immunrendszernek, hiszen a belső hőmérséklet emelkedésének hatására a szervezet olyan reakciókat indít el, mint lázas állapotban. Beindítja például az ellenanyagok termelését, amely segít semlegesíteni a kórokozókat. Emellett felszaporodnak a fehérvérsejtek, az immunsejtek pedig gyorsabban kezdenek mozogni, és gyorsabban szállítják a szervezet számára haszontalan, felesleges anyagokat a nyirokutakba, nyirokcsomókba. Ezek innen a vízzel együtt, verejték formájában távoznak el a testből.
- Kis helyen elfér, hiszen az infraszauna jellemzően 2-3 fős, ezért ideális választás akár magánlakásba, házba, vagy kertbe, teraszra is.
- A fűtőberendezés egyszerűségének és a helyigényének köszönhetően az ára is jóval kedvezőbb.
Az infraszauna hatásairól egy másik cikkünkben írtunk bővebben.
Kinek nem ajánlott?
Bármilyen egészséges és kellemes is az infraszauna, a használata bizonyos esetekben csak korlátozottan, vagy egyáltalán nem ajánlott.
Kifejezetten ellenjavalt terhesség esetén és 12 év alatti gyerekek számára, valamint abban az esetben természetesen, ha a kezelőorvos eltiltja a beteget a szauna használatától.
Az infraszauna jót tesz a szívnek, az érrendszernek, a keringések és a vérnyomásnak is, azonban ha valaki komoly keringési betegségben szenved, vagy szívproblémákkal küzd, szaunázás előtt mindenképp ki kell kérnie orvosa tanácsát.
Semmiképpen nem javasolt továbbá akut, főleg fertőző betegség közben szaunázni. Ilyenkor meg kell várni, mikor már a kór aktív fázisa lecsengett, hiszen a regenerálódásban nagy segítséget nyújt a szaunázás, ahogy a betegségmegelőzésben is.
Az infraszauna helyes használata
A szaunázásnak számos szabálya van, azonban az infraszaunában ezek is kicsit eltérnek a hagyományostól.
Ahogy már említettük, fontos, hogy ne izegjen-mozogjon a szaunázó, hanem igyekezzem minimális pózváltással, vagy mozdulatlanul végigülni a szaunázásra szánt időt.
A meleg helyiséget legideálisabb nagy fürdőlepedőbe csavarva látogatni, és ideális esetbe a lepedő alatt nem viselni semmit. A fürdőruhák anyaga ugyanis túl sok műszálat tartalmaz, amely nem segíti megfelelően az izzadást, és a sugarak bőrbe való bejutását. Ha nem tudjuk megoldani, hogy a törölköző alatt meztelenül érkezzünk a szaunába, érdemes olyan fürdőruhát választani, amely minél természetesebb anyagból készült és minél kevesebb részen takarja a testünket.
Papucsot, ékszereket lehetőség szerint hagyjuk a kabinon kívül, mert a felforrósodott ékszer akár égési sérülést is okozhat, a gumipapucsból pedig a hő hatására a szervezetre káros anyagok oldódhatnak ki.
Az infraszauna és az illóolajok
Az illóolajok használata az infraszaunában is megengedett, sőt, felerősítheti a szauna pozitív hatásait. Használhatjuk bőrre kenve, vagy akár aroma diffúzor készülékben is.
Számos olyan illóolaj van, amelyet előszeretettel alkalmaznak a szauna-szeánszokon, a finn szaunában leginkább a kőre locsolva, vagy a kőre öntött vízbe csepegtetve.
A borsmenta például növeli az energiát, javítja a hangulatot, de görcsoldó hatása miatt megoldás lehet gyomorbántalmakra, vagy fejfájásra is. A kamilla pihentető, segíti az emésztést, jótékony hatással van a különböző bőrproblémákra erős gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító hatása miatt. A levendula pedig javítja az agyműködést és ellátja a bőrt öregedésgátló antioxidánsokkal.
A fahéjolaj az izmok megnyugtatására és gyulladáscsökkentésre alkalmas, javítja a vérkeringést és az anyagcserét, de segít a megfázás kezelésében is.
A rozmaringolaj a depresszió lekűzdésében nyújt támogatást a szervezetnek, de jó a bőrproblémák és az emésztési zavarok kezelésében is. A teafa pedig a fertőzésekkel való megbirkózásban lehet remek társ, legyen szó gombásodásról, vagy akár korpásodásról.
Infraszauna használata: gyakori kérdések
Az infraszauna ideális hőmérséklete nagyjából 40 °C, de 60°C-nál semmiképp nem ajánlott tovább melegíteni, hiszen ezzel romolhat a benne kellemesen eltöltött idő hossza.
Tizenkét év alatt mindenképp ellenjavalt, de 14 éves kor fölött már ideális a használata, ha a fiatal egészségi állapota is megfelelő.
A klasszikus, vagy finn szauna általában 100 Celsius-fokos, a páratartalom 10 és 30% között mozog, míg az infrában a hőmérséklet 40° C-nál ritkán magasabb, a páratartalom pedig 10-15% között mozog.
A finn szauna a magasabb páratartalom miatt kedvezően hat az asztmára és a légúti betegségekre, valamint feltölti élettel a hajat és a fejbőrt. Az infraszauna viszont kevésbé terheli meg a szervezetet, valamint erőteljesebb méregtelenítő hatással rendelkezik, intenzívebben segíti a sebgyógyulást, az izmok regenerálódását, valamint hatékonyabban segíti a fogyást és a narancsbőr kezelését.