A szaunázás számos jótékony és egészségmegőrző hatással bír az emberi szervezetre, vannak azonban olyan speciális helyzetek, fizikai kondíciók, amelyek mellett a használata körültekintéssel ajánlott, vagy bizonyos esetekben akár ellenjavalt is. Ebben a cikkben körbejárjuk, mikor érdemes átgondolni, átalakítani a szaunázási szokásainkat, vagy saját egészségi állapotunkhoz alakítani azt.
Mikor igen
Köztudott tény, hogy a szaunázás jótékony hatással van az emberi szervezet működésére, különösen jót tesz a bőrnek, az immunrendszernek, a keringésnek, az idegrendszernek és a mozgásszerveknek egyaránt, oldja a stresszt, elmulasztja a fejfáást, és még a fogyókúrában is segítség lehet.
Ha tehát egészségmegőrzés, rekreáció, regenerálódás, immunerősítés, betegségek megelőzése céljából, vagy a fogyókúránk, edzésprogramunk kiegészítéseként térünk be szaunázni heti rendszerességgel, nagyon jó döntést hozunk.
Mikor nem – amikor káros lehet a szaunázás
Semmiképpen ne szaunázzunk azonban, ha aktív, pláne, ha fertőző betegek vagyunk. Megelőzésképpen, mikor még csak a közérzetünk kezd romlani, vagy mikor épp kilábalóban vagyunk egy betegségből, érdemes infraszaunát igénybe vennünk. Az infrasugarak ugyanis belülről melegítik fel a testet, így serkentik az immunrendszer működését, és elősegítik a gyógyulást. (Az infraszauna hatásairól bővebben egy másik cikkben írtunk.)
A magas hőmérséklet továbbá erőteljes hatással van a szívre, megterheli a belső szerveket és megemeli a pulzust is. Ezek egy egészséges szervezetre nem jelentenek veszélyt, azonban bizonyos betegségek fennáltakor, vagy akár várandós nőknél komoly kockázatot jelenthetnek.
A Harvard Egyetem összefoglalója szerint a gyakori szaunázás csökkentheti a szívproblémák kialakulásának kockázatát, és alapvetően biztonságos jól kontrollált szív- és érrendszeri betegségek esetén is. Ugyanakkor bizonyos esetekben – például idősebb korban, alacsony vérnyomással – tényleg óvatosnak kell lenni.
Vagyis, ha bármilyen keringési rendellenességben, esetleg szívbetegségben szenvedünk, a szaunázás megkezdése előtt mindenképpen fontos konzultálni egy hozzáértővel.
Kismértékben gyógyszer
Az egyik legkíméletesebb szauna típus az infraszauna, és talán az egészségmegőrzésre, bizonyos problémák kezelésére, gyógyítására is ez a legalkalmasabb. A testet belülről melegítve az infrasugarak segítenek csökkenteni például az izomfájdalmat, ezért kiváló a különböző sportsérülések kezelésében. Emellett gyorsítja a sebgyógyulást is, pozitív hatással van a kedélyállapotra, alkalmas az álmatlanság, sőt a rossz emésztés kezelésére is. Szintén jótékony hatással bírhat az infraszaunázás egy alaposabb megfázásból való kilábaláskor.
Mindezeken túl számos kutatás igazolja, hogy még a magas vérnyomásra is kedvező hatással van, hiszen szaunázás közben a véredények kitágulnak, ettől javul a keringés, amely kedvezően befolyásolja a vérnyomást.
Amire mindenképp ügyelni kell
Bár nagyon sok pozitív hatást felsoroltunk már a szaunázással kapcsolatban, a jóból is megárt a sok, ahogy a közmondás is tartja, ezért a szaunázással is érdemes csínján bánni. Elsősorban arra kell figyelni, hogy bármilyen jól esik a belső felmelegedés, az infraszaunát például naponta csak egy alkalommal ajánlott használni.
A finn szaunában nem ajánlott hosszú időt eltölteni, illetve egyéni fizikai állapotunk alapján érdemes kiválasztani, hogy számunkra melyik típusú szauna az ideális.
Milyen szaunát válasszunk?
A klasszikus, avagy finn szauna talán a legismertebb. Ez a legmelegebb kabin, amelyet hagyományosan 70-100 Celsius-fokig fűtenek fel, a páratartalom pedig 10 és 30% között mozog. Ez a meleg levegő jelenti talán a legnagyobb megterhelést a szívnek és a keringési rendszernek, ezért ezeket a kabinokat jó 10-15 percenként elhagyni, és egy frissítő merülés, vagy zuhany után, kisebb pihenő elteltével újra felkeresni. Használata jót tesz a keringésnek és a felöntések következtében kicsapódó gőz miatt itt jobban tisztulnak a légutak. A pórusok kitágulása miatt ez a szauna kedvező hatással van a fejbőr állapotának javítására is, a magasabb páratartalom miatt pedig a haj nem szárad ki, hanem megtelik élettel. A finn szaunák továbbá nagyobbak, általában 5-10 fő befogadására is alkalmasak, a felöntések, és az illóolajok használata pedig hozzájárul a szertartásos, közösségi élményhez.
Az infraszauna hőmérséklete jóval alacsonyabb, maximum 40° C, a páratartalom 10-15% közötti. A meleget az infrafény adja, amely nem a kabin levegőjét, hanem a benntartózkodó testét melegíti fel, ezzel érve el a kedvező fiziológiai hatásokat. Használata egyszerűbb, a helyiség gyorsabban felfűthető, kevesebb helyet igényel, kevésbé terheli meg a szervezetet, és több jótékony hatása van a szervezetre (bőrregeneráló, sportolás előtt és után is kifejezetten ajánlott, fogyasztó, erősebben méregtelenít), továbbá segíti a kikapcsolódást, relaxációt.
A gőzkabinban vagy gőzszaunában a hőmérséklet alacsonyabb, általában 40-50 °C körüli, azonban a páratartalom majdnem 100%. Ez a szauna típus van a legjobb hatással a légutakra, emiatt az asztmás betegeknek kifejezetten ajánlott. A magas páratartalom miatt azonban az izzadság nem tud elpárologni, így nem tudja hűteni a testet, ez pedig megterhelő a szervezet, főként a szív számára. A szívbetegek, keringési problémákkal küzdők számára valószínűleg nem ez a legideálisabb szauna típus.
Egyre elterjedtebbek továbbá az aromaterápiás, vagy bioszaunák is, amely gyakorlatilag az infraszauna továbbfejlesztett verziói. Itt már nem csak a meleg, hanem a különböző színű fények is segítik a gyógyulást, töltekezést. Minden színnek megvan a maga pozitív hatása, az aromaolajok párologtatása pedig élénkítő, stresszoldó hatással van a szervezetre. Ezek a szaunák általában 50-60°C-osak, a maximum páratartalom 25%, a kabinban eltölthető ajánlott idő nagyjából 15 perc/alkalom.
Szaunaetikett dióhéjban
Bármelyik szaunafajtát választjuk, fontos, hogy előtte mindenképpen mossuk le magunkról a sminket és az illatszereket, valamint vegyük le ékszereinket. A szaunában ugyanis ezek az átforrósodott fémek akár égési sérüléseket is képesek okozni.
Ideális legalább 1,5 órával a szaunázás előtt étkezni, tehát se nem üres, se nem teli gyomorral beülni a kabinba. Ennnek az az oka, hogy az emésztés meglehetősen igénybe veszi a szervezetet, amely amúgy is leterhelődik a magas hőmérséklet miatt. Azonban az sem jó, ha valaki nagyon éhesen érkezik, mert az alacsony vércukorszint rosszullétet okozhat. Az alkohol fogyasztása szintén nem ajánlott, a megfelelő mennyiségű folyadék pótlása (elsősorban víz) viszont nagyon fontos.
Hogyan öltözzünk?
A szaunát általában fürdőruha nélkül érdemes használni, hiszen a műanyag ruhadarabok miatt könnyen bepállik a test, ez pedig az érzékenyebb bőrűeknél kellemetlen szövődményekkel is járhat.
Emiatt minél kevesebb műszálat tartalmazó, nagyméretű fürdőlepedőben ajánlott szaunázni. Ez egyrészt megvédi testünket, hogy közvetlenül érintkeznie kelljen a paddal, a természetesebb anyag pedig a bőr párologtató képességét támogatja.
További fontos lépés, hogy a papucsunkat minden esetben a fülke előtt kell hagyni, hiszen ezek legtöbb esetben hőre lágyuló műanyagból készülnek, így a szervezetre káros gázok szabadulhatnak fel belőlük.
A szaunában továbbá sem inni, sem enni nem szabad, a megfelelő folyadékpótlásról érdemes szaunázás után gondoskodni.
Viselkedés
A kabinban legyünk tekintettel a többi szaunázóra: például ne nyitogassuk feleslegesen az ajtót. Ha felöntést szeretnénk végezni, kérdezzük meg a bent tartózkodókat, hogy nem zavar-e ez valakit. Továbbá kerüljük a társalgást, hogy biztosítsuk a pihenést, relaxálás lehetőségét másoknak és magunknak is.
A szaunázás után zuhanyozzunk, pihenjünk, és ne terheljük túl magunkat, hagyjuk testünket fokozatosan visszatérni a rohanó világba.
Foglaljuk össze!
Bőr- és sejtmegújító hatással bír, segíti a méregtelenítést, javítja a keringést, erősíti az immunrendszert, tisztítja a fejbőrt és a hajat, segít a stressz levezetésében, javítja az emésztést és jótékony hatással van az álmatlanság kezelésére is. Emellett hasznos kiegészítője a fogyókúrának, és segíti a sportolók izmainak regenerálódását.
A gőzkabin, vagy bizonyos szaunatípusok magas páratartalma kedvező hatással van az asztma és a légúti megbetegedések kezelésére is.
Várandósságkor ellenjavalt a szauna használata, szív- és érrendszeri, keringési megbetegedések esetén pedig mindenképpen szükséges a kezelőorvossal történő előzetes konzultáció.