A köztudatban (és a magyar nyelvben) gyakran nincs tisztázva, hogy amikor elmegyünk feltöltődni egy uszodába, vagy wellness-központba, és a kiadós sportolás után szeretnénk még tovább merülni az egészséges élvezetekben, hova is érdemes beülnünk? Száraz vagy nedves gőzbe? Egyáltalán mi az, hogy száraz gőz? És a gőzkabin?
Új cikkünkben igyekszünk pontosítani a fogalmakat, és körbejárni, hogy milyen szempontok alapján érdemes kiválasztani a megfelelő kabint.
Mi is az a gőzkabin?
Valójában a gőzfürdőnek és a szaunának közös az őse: a régészek több ezer éves gödrök feltárásából következtetnek arra, hogy ezek a helyek egykor ősi szaunaként működtek. A vándorló északi nomádok, vagy az indiánok is készítettek földbe ásott, felülről fedett gödröket, amelyekben köveket hevítettek. Valószínűsíthető, hogy a forró köveket vízzel teli kádakba, tárolókba tették, amelyekből a hő hatására gőz szabadult fel. Ezek lehettek a gőzkabinok elődei.
A római korból számos lelet maradt fenn arról, hogy az ókoriak tudatosan használták a meleg fürdőket jótékony hatásuk miatt, de a törökök ősi fürdőkultúrájának is fontos részét képezte a gőzös fürdőzés.
A gőzkabinban vagy más néven gőzszaunában a hőmérséklet általában 40-50 °C körüli, vagyis jóval alacsonyabb, mint a klasszikusnak mondott finn szaunában, ahol elérheti, sőt, olykor meg is haladhatja a 100 C°-os meleget a levegő. A páratartalom itt maximum 15%, szemben a gőzkabinnal, ahol csaknem 100%.
A gőzkabint abban az esetben érdemes tehát választani, ha egyrészt nem bírjuk, vagy nem szeretjük az extrém magas hőmérsékletet. Esetleg valamilyen egészségügyi probléma miatt nem ajánlott számunkra a magas hőmérsékletben való tartózkodás.
Asztmás betegségben szenvedőknek a magas páratartalom miatt kifejezetten ajánlott.
Viszont a párás levegőnek köszönhetően az izzadság nehezebben párolog el, így a testet nem tudja megfelelően hűteni. Emiatt ez megterhelő a szervezet, legfőképp a szív számára. Ezért a szív-, vagy keringési betegségben szenvedőknek érdemesebb inkább a “száraz” finn szaunát választani.
Hogyan működik a gőzkabin?
A gőzkabinban a meleget egy gőzgenerátor idézi elő, olyan módon, hogy túlhevített gőzt fúj a kabin belsejébe. Az automatikus hőszabályozást egy speciális szelep végzi el. A gőzkabin nem foglal túl sok helyet, akár egyszemélyesre is lehet tervezni, ezen kívül számtalan kényelmi és exkluzív funkcióval (fények, hangberendezések) is fel lehet szerelni.
A gőzkabin helyes használata
Ahogy a finn, vagy az infraszauna esetén, itt is igaz az, hogy célszerű a gőzkabin használata előtt legalább 1-1,5 órával korábban étkezni. Emellett nem ajánlott az alkoholos italok fogyasztása, sem a szeánsz előtt, sem közben.
Annak következtében, hogy a gőzkabin használata során megemelkedik a szervezet vízvesztesége, érdemes a gőz használata előtt több folyadékot bevinni az átlagosnál. Jó ötlet legalább egy-másfél liter, lehetőleg szénsavmentes vizet meginni.
Mielőtt a kabinba lépnél, csakúgy, mint a többi szauna típus esetében, itt is jó az ékszerektől megszabadulni, az öltözőben, vagy otthon hagyni ezeket. Hiszen a gőzkabin melege által felforrósodhatnak a nemesfémek, amelyek akár égési sérüléseket is okozhatnak.
Mielőtt a kabinba lépnél zuhanyozz le, hogy megtisztítsd bőrödet az izzadságtól, a szennyeződésektől, a krémektől, a kozmetikumoktól, vagy ha úsztál a szaunázás előtt, akkor a klórt is érdemes ilyenkor lemosni. Erre mind azért van szükség, hogy a bőr minél jobban tudjon lélegezni és a pórusok megfelelően kitisztulhassanak.
A szauna etikett szerint, a gőzkabinba is érdemes két törölközővel érkezni. Az egyiket az ülőfelületre, a másikat pedig a láb alá érdemes helyezni, hogy az izzadság ne a gőzkabinba, hanem a törölközőre csepegjen.
A gőzbe lépve nagyjából tíz perc elég ahhoz, hogy testünk elérje a megfelelő hőmérsékletet, és beinduljon az izzadás. Ha első alkalommal próbáljuk ki ezt a szaunát, és esetleg még túl melegnek érezzük, érdemes az elején rövidebb ideig benntartózkodni. Kezdetben megfelelő öt-tíz perccel indítani, és ahogy a szervezet hozzászokik, fokozatosan lehet emelni a szaunázás hosszát..
Fontos, hogy mindig figyelni kell a testünk jelzéseire. Ha rosszul érzi magát az ember, szédül, szapora pulzust észlel, vagy bármilye szokatlan tünetet észlel, mindenképp érdemes minél gyorsabban elhagyni a kabint.
A gőzben való pihenés végeztével a legideálisabb, ha szobahőmérsékletű helyre vonulunk és hagyjuk, hogy a testünk a saját ritmusában, fokozatosan hűljön ki. Ez általában 10-15 percet vesz igénybe.
Amint lehűlt a test, igény szerint vissza lehet még menni rövidebb időre a kabinba.
A gőz használata után érdemes sok vizet inni, hogy a szervezet pótolni tudja az elvesztett folyadékot.
Mikor ne menj a gőzbe?
Fontos, hogy nem szabad a gőzbe menni lázasan, vagy valamilyen akut betegség esetén. Ezen túl nem ajánlott a használata keringési problémák, valamint szívbetegség esetén. Továbbá nem javasolják alacsony- vagy magas vérnyomás, cukorbetegség vagy epilepszia mellett sem. Ilyen esetekben érdemes mindneképp orvossal konzultálni az egyéni problémák kezelése miatt.
Élettani hatásai és előnyei
A gőz segít kitisztítani a bőrt, mivel kitágítja a pórusokat, így belülről képes hidratálni, szépíteni és vitalizálni a bőrfelszínt. Fontos segítőtárs a narancsbőr kezelésében, de jótékony hatással van az idegrendszer működésére is.
A gőzben továbbá felmelegszik a nyálkahártya, és ennek következtében könyebbé válik a lélegzés. A meleg levegő segít továbbá megszűntetni a tüdőben és a légutakban kialakult elzáródásokat is.
Számos vizsgálat igazolta, hogy a gőz akár gyerekek esetében is nagy segítség lehet az asztma és a felső légúti megbetegedések kezelésében, gyógyításában.
Ezen felül a gőzkabin kiválóan oldja a stresszt, a hatására csökken a stresszt kiváltó kortazin szintje a szervezetben. A gőzszaunázás segíti a kemény edzésnek kitett izmok ellazítását, elmulasztja az izomlázat, de alkalmas – például stresszes eredetű – a napi szintű izomfeszültség csökkentésére is.
Szauna vagy gőzkabin: melyiket válasszam?
A gőzkabin akkor jó választás, ha nem bírjuk, vagy nem szeretjük az extrém magas hőmérsékletet. Vagy esetleg valamilyen egészségügyi probléma miatt nem ajánlott számunkra a magas hőmérsékletben való tartózkodás. Ezen kívül ideális választás azért is, ha asztmás betegségben szenvedünk, vagy esetleg komoly bőrproblémáink vannak. A gőzfürdő kimondottan jót tesz a hajas fejbőr egészségének megőrzésében, továbbá nem szárítja a hajat, mint a többi szauna típus.
Inkább a finn szaunát javasoljuk azonban, ha a szauázásnál fontos számodra a közösségi élmény, szereted ezt a programot családdal, barátokkal tölteni. Ideális választás a finn szauna akkor is, ha vérnyomás problémákkal küzdesz, intenzív izzadásra vágysz és jól bírod a magas hőmérsékletet, szereted a felöntéseket. Ideális megoldás továbbá a narancsbőr kezelésére, immunerősítésre, vitalizálásra, a mentális egészség visszaszerzésére, javítására is.
Mennyibe kerül?
A Wellis az egyik legismertebb gőzkabin gyártó, az ő gőzkabinjaik ötszázezer és egymillió forint között mozognak, beszerelés nélkül. Emellett több szolgáltató foglalkozik teljesen egyedi gőzszaunák megtervezésével és kivitelezésével is.