A hűvösebb napok beköszöntével egyre többünknek jut eszébe a szaunázás, ahol az átmelegedés mellett még az immunrendszerünket is felkészíthetjük az előttünk álló, légúti betegségeket rejtő hónapokra.
Ebben az évben különösen is kapóra jöhet a szauna, hiszen a legtöbb munkahelyen vissza kellett fogni a fűtést, ezáltal hidegebb közegben dolgozunk. Oldjuk a stresszt magunkban egy-egy jó szaunázással! Nem mindegy azonban, hogy ezt miként tesszük.
Az alábbiakban összefoglaljuk a szaunázás szabályait, hogy biztosan a feltöltődés élményévé válhasson számunkra.
A szaunázás története dióhéjban
A meleg helyiségben gyógyulás gyakorlata valószínűleg több ezer évre vezethető vissza. Több népnél is találunk hasonlót az indiánoktól kezdve az aztékokon át a görögökig. Olaus Magnus Historia de gentibus septentrionalibus (Az északi népek történetéről) című könyvében szerepel egy rajz, amin mosakodási jelenet látható.
Egy körben padokkal ellátott, melegített, fából készült kis épületben csupán ágyékkötőt viselő férfiak üldögélnek. Szinte ismerős jelenet lehetne egy mai szaunából is.
Olaus Magnus (1490–1557) svéd író, térképész és katolikus pap volt. Az ő beszámolója előtt is bizonyosan létezett már a mai szanua őse, az úgynevezett füstszauna. Ide nemcsak izzadni jártak az emberek, hogy attól meggyógyuljanak (e kettő közötti összefüggés régóta ismert), hanem a kis faházak, tisztaságuk miatt még szüléseknek is helyt adtak.
A legősibb „szaunákat” földbe ásott gödörbe rakott tűz fűtötte, e fölé emeltek valamilyen építményt. A finn mellett a többi északi nép nyelvében is megtalálható a szanua szótöve. Az észt nyelvben a ’saun’ eredetileg kunyhót jelentett, a lappban pedig hóba vájt üreget. A szauna szó etimológiája is segít feltárni, hogy milyenek is lehettek az ősi szaunák.
Miért jó a szauna?
Aki volt már valaha szaunában, könnyen meg tudja válaszolni ezt a kérdést. Az a laikusok, a szauna gyógyhatásait nem is sejtők számára is hamar világossá válhat, hogy segít megszabadulni a stressztől, segít kilépni a napi rohanásból, problémákból. A csendes, nyugodt, meleg hely egy gondtalan, békés állapotot idéz elő testnek és léleknek egyaránt. És emellett még mennyi mindenre van jó hatással!
Megdolgoztatja a szívet és az ereket. Puhává teszi a fáradt bőrt azzal, hogy az elhalt hámsejtek elkezdenek leválni. Ezt a folyamatot egyébként gyengéd szivaccsal segíthetjük is. Szaunázás után a bőr sokkal mélyebben és teljesebben képes beszívni a tápláló krémeket és olajokat. Gondoljunk arra, hogy a kozmetikai kezelések állandó része az arc gőzölése, ezáltal felkészítése a tisztításra és hidratálásra. A szaunában ezt nemcsak az arcunkon, hanem teljes testfelületen megélhetjük. Az izzadással számos méreganyagnak búcsút inthetünk. Felpörög az immunrendszer. A párás levegőben tisztulnak a légutak.
Főbb szaunatípusok
A két leggyakoribb szaunítípus, amivel akár fürdőkben, akár háznál találkozhatsz, a finn szauna, az infraszauna és a gőzkabin. Létezik ma már olyan szauna, amiben az infra és a finn módi egyszerre van jelen.
A finn szaunában a kályhában lévő köveket melegítik fel, amire vizet locsolva szabályozható a beltér páratartalma. A finn szauna elég meleg 80-90 fokos is lehet. A forró levegő hatására indul meg az izzadás. A szervezet számára a finn szauna megterhelőbb tud lenni, mint az infra, ezért szív- és érrendszeri betegségben szenvedők inkább az infraszaunával próbálkozzanak.
Az infraszaunában, ahogy a neve is mutatja infrasugarak melegítik fel, nem a levegőt, hanem magát a testünket. Így belülről hat. A levegő ennek megfelelően nem melegszik fel úgy, mint a finn szauna esetében. Az infraszaunában 40 fok körüli hőmérséklet szokott lenni.
A gőzkabinban forró gőz dolgozza meg a szervezetet. Mint inhaláláskor, a gőzt belélegezve tisztítja a légutakat, valamint puhítja a bőrt. A gőzkabin belseje általában valamilyen kerámiával, csempével fedett, nem fából készül.
Kis szaunaetikett
A szaunázásnak is megvannak azok az írott és íratlan szabályai, amiket minden szaunázónak illik betartani ahhoz, hogy mások pihenését ne zavarja, a saját és mások egészségét ne veszélyeztesse. Nézzük, mi mindenre kell figyelni, mielőtt belépünk bármely szaunába. (Természtesen ha otthon van szaunánk, akkor néhány pontnál nagyobb a szabadságunk.)
Mikor mehetsz, mikor nem?
Akkor menj szaunázni, ha nincs semmilyen fertőző betegséged. Együtt fogsz izzadni másokkal, egymás helyére ültök, ezért bőrproblémák vagy bármi más fennállása esetén tartózkodj a szaunázástól. Ha már náthás vagy influenzás vagy, esetleg lázas is semmiképp se szaunázz. Kismamáknak szintén ellenjavallt.
Bizonyos krónikus betegségek esetén se ajánlatos a szauna, ha bármi ilyennel élsz együtt, mindenképp kérd ki az orvosod tanácsát. Ha bizonyos betegségek megelőzése miatt keresnéd fel a szaunát, az teljesen rendben van.
Meztelenül vagy fürdőlepedőben?
Nálunk általában a kettő kombinációjában vagy a fürdőruhában való szaunázás az elterjedt. Teljes meztelenség ritkán fordul elő, de fürdője válogatja. Egyes helyeken megkövetelik a látogatóktól, hogy fürdőruha nélkül szaunázzanak, fürdőlepedőbe burkolózva.
Ha belegondolsz, ez az egészségesebb mód, hiszen a klóros vízből épp kijőve (wellnessfürdő esetén) a fürdőruhádból még párologhat a víz bent a szaunában. Márpedig egy kis borsmenta vagy levendula jobban esik a szaunában, mint a klórszag.
Hidratálj!
Hidratálj kívül és belül! Két szaunázás között fontos, hogy pótold az elvesztett vízmennyiséget. Igyál jó pár pohár vizet és pihenj. A szervezetnek szüksége van a nyugalmi fázisra is.
A bőrödön is érezheted, hogy megszabadult némi nedvességtől, ezért ha száraz a bőröd, akkor este érdemes egy kis hidratálókrémmel teljessé tenni a bőrápolási sort.
Feleslegesen ne gőzöld ki a többieket, ha úgyis csak egy percre mész be
Minél többször és minél többen nyitogatják a szauna ajtaját a meleg, párás levegő annál jobban csökken. Figyelj rá, hogy ne nyitott ajtónál vedd le a papucsod, keresd a törölköződ.
A lehető legkevésbé tárd ki a szauna ajtaját és igyekezz a ki-be lépéssel.
Nem fogják díjazni a szaunatársak, ha csak pár percet tartózkodsz bent, és máris újra nyitod az ajtót.
Higiénia: zuhanyozz le előtte és utána!
A szaunázás során nem ajánlatos semmiféle krémet, parfümöt, sminket és egyebet viselni, hiszen ezek mind zavarhatják a tisztulási folyamatot. Egy erős illat pedig a bent tartózkodóknak is kellemetlen lehet.
Zuhanyozz le mielőtt a szaunába lépsz, de természetesen utána is.
Még azelőtt, hogy használnád a merülőmedencét, hideg vízzel öblítsd le az izzadságot. A szaunában teríts magad alá törölközőt, és lehetőleg ne izzadj rá senkire.
Semmi alkohol!
Szaunázás közben tilos bármiféle alkoholt fogyasztani!
Csak csendben, csak halkan!
A szaunázás ideje legyen a relaxációé és a nyugalomé. Még ha barátokkal mész is, maximum nagyon halkan beszélgessetek, mert egy kis zárt térben rendkívül zavaró lehet még a halkabb susmus is.
És az utolsó: hagyd a szervezeted regenerálni szaunázás után
A szaunázás megterheli a szívet, az egész szervezetet. Majdnem olyan, mintha sportoltál volna, ezért mindenképp pihenj utána.