A régiek is tudták
A szaunázás jótékony hatása régóta ismert, hiszen már a vándorló északi nomádok, vagy az indiánok is készítettek földbe ásott, felülről fedett gödröket, amelyeket tűzzel fűtöttek. A skandináv országokban olyan felfűtött szobákról számolnak be az 1600-as években keletkezett feljegyzések, amelyek a mai szaunák őseinek számítanak.
De miben más az infraszauna, mint a hagyományos finn társa és miért hatékonyabb? Ebben a cikkben az infraszauna legfontosabb jótékony és gyógyító hatásait, és összegyűjtöttük a két szaunafajta legfontosabb különbségeit is.
Hogyan működik az infraszauna?
A hagyományosnak is nevezett finn szaunát fa, vagy elektromos tüzelésű kazán fűti fel. A 70-90 Celsius-fokos helyiségben a felhevített kövek locsolásával gőzt képeznek a bent tartózkodók, amely segíti az izzadást, így többek közt a szervezet méregtelenítését is.
Az infraszaunában ezzel szemben nem a helyiség levegője melegszik, hanem a vörös infrasugarak közvetlenül a szaunázó testét veszik célba, így azt belülről felmelegítve fejtik ki jótékony hatásukat.
Kellemesebb és jobban fogyaszt
Az infraszauna a hagyományos társaihoz képest alacsonyabb hőmérsékleten, mindössze 40-60 Celsius-fokon üzemel, ezért sokkal kellemesebb a használta. Kevésbé megterhelő a bent tartózkodás, így akár 30-60 percet is kényelmesen el lehet benne tölteni.
A fogyókúrázóknak valóságos csodaszer, hiszen harminc perc egy infraszaunában felér egy kardió-edzéssel, hiszen akár 300-600 kalória veszteséget is jelenthet egyetlen alkalom.
Fontos azonban, hogy ilyenkor nem a zsír, hanem a felesleges víz távozik verejték formájában a testből. Ezért a szaunázás inkább egy kellemes és hasznos kiegészítője lehet az egészséges életmódnak, mintsem helyettesítené a kiegyensúlyozott táplálkozást és testmozgást.
Csodaszer a magas vérnyomásra
Magas hőmérsékleten a szív is nagyobb megpróbáltatásnak van kitéve, és rá van utalva, – ahogy egy kardió edzésnél is – hogy intenzívebben dolgozzon. Ennek köszönhetően a szívizmok is erősödnek, amely pozitívan hat a szervezet teherbíró képességére, így többek közt a vérnyomásra is.
Megfiatalítja a bőrt
A bőr mélyebb rétegeibe is behatolni képes infrasugarak különösen jó szolgálatot tesznek a fáradt, igénybe vett, vagy problémás bőrnek. A meleg hatására ugyanis a pórusok kitágulnak, az intenzív verejtékezés pedig gyakorlatilag kimossa a méreganyagokat a bőrből, amely így tisztábbá és rugalmasabbá válik.
Heti három-négy alkalommal legalább 30 perc szaunázás szinte felér egy fiatalító kozmetikai kezeléssel. A fáradt és petyhüdt bőrnek éppúgy nagy segítség lehet a rendszeres szaunázás, mint az aknés, nehezen tisztuló, gyulladt arcnak, hátnak, esetleg mellkasnak.
Miért méregtelenít jobban?
A szaunák egyik legnagyszerűbb hatása a méregtelenítés. A testben lévő erek a hő hatására kitágulnak, amelynek következtében felgyorsul az anyagcsere és a vérkeringés, a verejtékkel együtt pedig távoznak a testből a méreganyagok.
A finn és az infraszauna között azonban ebből a szempontból van egy hatalmas különbség.
Míg a hagyományos fajtában az extra magas hőmérséklet hatására távozó verejték majdnem száz százaléka víz, addig az infraszaunában való izzadságnak csupán 60 százaléka. A fennmaradó negyvenet a nehézfémek, a koleszterin, a zsírsavak és számos káros anyag alkotja, amelyek a mélyrétegekbe férkőző hő hatására mind kiürülnek a szervezetből.
Támogatja az immunrendszert
Az immunrendszer erősítésére számos népi praktika létezik, a gyógyteáktól, a mindenféle cseppeken át, a temérdek vitamin szedéséig. A szakemberek nagy része azonban ezekkel a kúrákhoz meglehetős szkeptikusan áll. Inkább arra buzdítja a pácienseket, hogy koncentráljanak az egészséges táplálkozásra, igyanak sok vizet, vagy alkohol-, cukor és adalékanyagmentes folyadékot, valamint mozogjanak, sportoljanak rendszeresen.
A meleg vizes gyógyfürdőket, valamint a felfűtött kabinokat azonban már évezredek óta használjuk az egészségünk támogatására, így a szaunázás is régóta elfogadott eleme az egészséges életmódnak. Az infraszauna pedig ennek egy magasabb szintje.
Az infrasugarak hatására ugyanis a testhő megemelkedik, amely gyakorlatilag egy mesterséges lázállapotot idéz elő. A szervezet erre immunválasszal reagál. Az immunsejtek magasabb testhőmérsékleten jóval hatékonyabban működnek.
Lázas állapotban az immunrendszer fokozza az ellenanyagok termelését, amely segít semlegesíteni a kórokozókat, valamint megszaporodnak a fehérvérsejtek is. Az immunsejtek gyorsabban kezdenek mozogni, és gyorsabban szállítják el a szervezet számára haszontalan, felesleges anyagokat a nyirokutakba, nyirokcsomókba, ahonnan a vízzel együtt verejték formájában távoznak.
Ezzel vissza is értünk oda, hogy miért tartalmaz legalább 40 százalékban több, a szervezet számára káros anyagot az infraszauna hatására kicsapódó verejték, a finn szaunázásban való izzadáshoz képest. Az infraszaunában ugyanis nem meleg levegőben ül a szaunázó, hanem a teste belülről melegszik fel, hasonlóan a lázas állapothoz.
A narancsbőr egyik legjobb eltüntetője
Az infraszauna alapvetően segíti a kötőszövetek fellazulását is. A infravörös sugarak az élő szövet természetes hővezetését használják fel ahhoz, hogy a mélyebb rétegekbe is bejussanak, és kifejthessék pórustisztító, sejtregeneráló, zsírbontó hatásukat. Ez felgyorsítja a méreganyagok ürülését, és segít visszanyerni a szövetek rugalmasságát.
Ennek következtében nem csak a narancsbőrös területeken tapasztalhatunk pozitív változást, de teljes test szerte mindenhol megújul, láthatóan rugalmasabbá, simábbá és egészségesebbé válik a bőr.
Jóból is megárt a sok, avagy a mérték az érték
Az infraszauna mindezeken túl számos egyéb pozitív hatással is bír, a stresszcsökkentéstől kezdve az edzés előtti bemelegítésen át, a mozgás utáni lazításig, vagy a rekreációs céllal végzett kikapcsolódásig.
Ám néhány fontos dolgot nem szabad elmulasztani.
Az egyik ilyen a folyamatos folyadékpótlás, akár szaunázás közben, de utána mindenképp, hogy pótoljuk az izzadás során elvesztett vizet. Nem ajánlatos továbbá tele gyomorral szaunázni menni, ahogy az edzéseknél is, itt is javasolt 1,5-2 órával étkezés után beülni az infrafülkébe. Folyadékot azonban érdemes fogyasztani a szeánsz előtt is, leginkább vizet, vagy gyógyteákat, hogy elkerüljük a magasabb hő miatti rosszullétet.
Ahogy a finn szauna után, itt is jó, ha az ember lezuhanyzik a szaunázás után, azonban nem szükséges a hideg medencés merülés, vagy a nagyon hideg víz locsolása. Az infraszauna után a fürdés célja inkább az, hogy a kitágult pórusokból teljesen kimossuk a távozó méreganyagokat.
Mindezeken túl a legfontosabb a mérték: a szaunázást, bármilyen egészséges is, nem érdemes túlzásba vinni. Az ismerkedési fázisban 10-15 perc benntartózkodás ajánlott a szakértők szerint, ezt az időt lehet néhány alkalom után fokozatosan hosszabbítani.
Van aki hosszú időt is szívesen tölt el az infrakabinban, de 40-60 percnél sokkal többet nem érdemes a rutinos szaunázóknak sem a helyiségben tölteni.
Jobb inkább többször, például heti 3-4 alkalommal fél órányi időt szakítani erre a kellemes programra, mint ritkán sok időt eltölteni benne.
Mindezeken túl, ahogy mindennek, az infraszaunának is lehetnek mellékhatásai. Így nagyon magas vérnyomás, vagy szembetegségek esetén, illetve bizonyos műtétek után érdemes kikérni a kezelőorvos véleményét. Terhesség és szoptatás alatt, valamint 12 évnél kisebb gyerekeknek a szakemberek szerint pedig kifejezetten ellenjavalt az infraszauna használata.
Infraszauna hatása: gyakori kérdések
Az infraszauna helyes használata alapvetően jótékony hatással bír, azonban bizonyos esetekben – pl. szívbetegség – érdemes orvossal konzultálni. Terhesség és szoptatás esetén, valamint 12 év alatt nem ajánlják az infraszaunát.
A szaunakabin által kibocsátott vörös infrasugarak belülről melegítik fel az emberi testet. A finn szaunával ellentétben nem a levegő melegszik fel, és nincs szükség gőzre sem.
Mindenkinek, aki szeretne kényelmes és modern módon részesülni a szaunázás örömeiből. Azoknak is ideális lehet, akik egyébként a finn típusú szaunát a nagy forróság miatt nem kedvelik.